foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

28 maja br. Angelika Maszczak w gronie laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej w Krakowie wystąpiła na Zamku Królewskim w Warszawie uświetniając uroczystość wręczenia  nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej".

 

Nagroda przyznawana jest za upamiętnienie historii narodu polskiego z lat 1939–89. Tegorocznymi laureatami - obok prezydenta Kaczorowskiego - są: propagator pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej Janusz Horoszkiewicz, doktor nauk medycznych, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, przyjaciółka Jana Pawła II, prof. Wanda Półtawska, autor publikacji o Powstaniu Warszawskim Marek Strok oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Angelika wraz z Orkiestrą PASSIONAT poprzez wykonanie pieśni pt. :”Już mi raz zabrali Wilno”, przybliżyła gościom historię swojej rodziny i miasta, gdzie większość mieszkańców została przesiedlona z okolic Lwowa na ziemie zachodnie. Możliwość występu przed tak znamienitymi laureatami stanowi honor i dumę oraz wdzięczność za upamiętnianie historii naszych przodków.

Prof. Półtawska podkreśliła, że "chce pokazać ludziom, że muszą się poczuć dumni, że są Polakami, bo oni tego nie rozumieją". Wskazała, że "tożsamość człowieka to są korzenie i tylko wtedy się rośnie, jak ma się korzenie, bez korzeni się przewraca". Jak mówiła, "wojna pokazała nieludzką męskość i nieludzką kobiecość, a to, że się odradza w Polsce poczucie - jestem Polakiem, jest w pewnym sensie obudzeniem tego narodu, którego przydusiła wojna i komunizm".

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2024 Przemków Rights Reserved.