foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

  Ostaszów – Wioska w Dechę i Wilkocin – Wioska Czerwonego Kapturka to nowe wioski tematyczne, które od czerwca tworzone są przez grupy mieszkańców, pod okiem eksperta ds. promocji i rozwoju obszarów wiejskich.

 

 

Stowarzyszenie Miłośników Przyrody „Amazonka” w ramach projektu "Przemkowskie przedsiębiorcze wsie szansą rozwoju regionu” zaplanowało szereg działań, które mają pokazać mieszkańców jak tworzyć oferty pobytowe w swoich miejscowościach oraz jak taką ofertę wdrożyć i wypromować.

Co to jest wieś tematyczna?

Wsie tematyczne to miejscowości, których rozwój podporządkowany jest jakiemuś konkretnemu pomysłowi, stanowiący swoisty produkt turystyczny, wokół którego tworzone są sposoby na alternatywne dochody mieszkańców. Kompleksowe projekty mające na celu ożywienie gospodarki wiejskiej, poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z jakimś produktem, usługą, lub kulturą danego regionu. Oferta wiosek tematycznych skierowana jest głównie do grup szkolnych, które podczas jednodniowych; kilkugodzinnych pobytów w miejscowości , poprzez zabawę, poznają tematykę danej wsi uczestnicząc w warsztatach artystycznych lub kulinarnych, biorąc udział w specjalnie przygotowanych grach terenowych.

Wioski tematyczne we Wrzosowej Krainie

We wschodniej części Borów Dolnośląskich, od Przemkowa po Bolesławiec, powstało już kilkanaście wiosek tematycznych, które wykorzystując zasoby regionu, swojej miejscowości i pasję mieszkańców stworzyły atrakcyjne pobyty jednodniowe dla szkół z Dolnego Śląska i województw ościennych. Borówki – Wioska Darów Lasu (gm. Gromadka) ofertę swoją oparła na zasobach lasu i miejscowości. Uczestnicy na zajęciach poznają zioła śródleśne i te, które można spotkać w przydomowych ogródkach. Lipiany – Wioska Smaków (gm. Bolesławiec) ofertę swoją oparła na kuchni bałkańskiej, która związana jest z mieszkańcami tej wsi, a także na zdolnościach kulinarnych mieszkanek Lipian. Podczas zajęć uczniowie uczą się sztuki kulinarnej robiąc różne potrawy bałkańskie i inne. Poprzez zabawę dowiadują się różnych ciekawostek kulinarnych związanych z kuchnią i jedzeniem. Wioskę tematyczną prowadzi Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, które od kilku lat organizuje również Święto Pity, czyli kulinarną ucztę na świeżym powietrzu. 

Wioski tematyczne w gminie Przemków

Mieszkańcy Wilkocina i Ostaszowa od pierwszych dni czerwca mieli wiele spotkań partnerskich, tematycznych i kierunkowych, na których wspólnie szukali wyróżnika dla swoich miejscowości. Wzięli udział w wyjazdach studyjnych do innych wiosek tematycznych np. Wioski Darów Lasu, Wioski Wiatru, Wioski Smaków czy też Ekomuzuem Rzemiosła w Dobkowie. Mieli tam okazje podpatrzeć jak funkcjonuje oferta wsi tematycznej i porozmawiać z liderami tych miejscowości.

W Wilkocinie – Wiosce Czerwonego Kapturka specyfikę wsi oparto na nazwie wsi i wilku, który znajduje się w pobliskich lasach, a także na bunkrach armii czerwonej, zlokalizowanych w pobliżu wsi. W miejscowości przygotowano Ścieżkę Czerwonego Kapturka oraz gry i zabawy dla dzieci związane z bajkową tematyką. W planach też jest utworzenie ścieżki dydaktycznej dot. wilka.

Ostaszów – Wioska w Dechę ofertę swoją związała z wyglądem miejscowości – większość domów w wiosce jest z muru pruskiego. Na terenie wsi wyznaczono ścieżkę dydaktyczną prezentującą wieś i jej historię. Uczestnicy mogą również skorzystać z zajęć związanych z rybactwem i wziąć udział w zajęciach w pobliskiej Wiosce Indiańskiej.

Wioski powstały w ramach projektu Stowarzyszenia Miłośników Przyrody „Amazonka” - "Przemkowskie przedsiębiorcze wsie szansą rozwoju regionu” dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pod okiem specjalisty z zakresu rozwoju i promocji wsi – Krzysztofa Szustki.

Autorzy:

Krzysztof Szustka – ekspert z zakresu promocji i rozwoju wsi tematycznych, trener, moderator odnowy wsi, twórca ponad 100 wiosek tematycznych na Dolnym Śląsku i w Polsce, spec z zakresu questingu i geocachingu.
www.WioskizPomyslem.pl, tel. 512 312 215, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Alicja Majewska – Stowarzyszenie Miłośników Przyrody „Amazonka”.

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2024 Przemków Rights Reserved.