foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

XVIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina za nami. To kolejna edycja święta, która pomimo deszczowej pogody, cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, pszczelarzy, sportowców, zaproszonych gości i turystów z całego regionu, a nawet odległych zakątków Polski. Odwiedzili nas przede wszystkim miłośnicy miodów i wszelkich wyrobów pochodzących z pasiek, także tych leczniczych, miodów pitnych, polskich win i różnorodnych produktów lokalnych.

 

Zgodnie z tradycją, lokalne obchody Święta Miodu i Wina rozpoczęły się już w piątek 22 września, w sali widowiskowej Przemkowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się impreza pn. Święto Młodzieży Wrzosowej Krainy. Podczas niej swój dorobek artystyczny zaprezentowali uczniowie szkół, przedszkoli, zespoły działające w ośrodku kultury oraz mieszkańcy Przemkowa działający w amatorskich grupach artystycznych.

W programie tegorocznego święta były wydarzenia, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, jak XIV Spotkania Osób Niepełnosprawnych przy Szkole Podstawowej nr 1, których uczestnicy rozpoczynają biegiem osób niepełnosprawnych Ogólnopolski Bieg po Miód. Zawody pod patronatem Jerzego Górskiego, mistrza świata w podwójnym triathlonie, w tym roku odbyły się już po raz XV. W biegu udział wzięło 685 osób. Zwycięzców poszczególnych kategorii prezentujemytutaj.

 

 

W sobotę odbył się też IV Rajd Rowerowy po Wrzosowej Krainie o puchar Proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie Krzysztofa Mrukowicza. Z roku na rok chętnych do udziału w rajdzie jest coraz więcej, w tym roku było blisko 150 osób. Do przejechania były trzy trasy: rodzinna o długości ok. 10 km, dla średniozaawansowanych na odcinku 30 km i dla bardziej zaawansowanych o długości ok. 60 km. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali medal ufundowany przez Proboszcza Krzysztofa Mrukowicza oraz okolicznościową czarkę z miodem.

Uroczystości niedzielne rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. WNMP w Przemkowie z udziałem księży proboszczów przemkowskich parafii, krajowych duszpasterzy pszczelarzy, pocztów sztandarowych związków i kół pszczelarzy oraz honorowych gości święta. Po mszy świętej odbył się przemarsz do Parku Miejskiego, na czele z pocztami sztandarowymi i Przemkowską Orkiestrę Dętą, gdzie miał miejsce dalszy ciąg obchodów. Po oficjalnym otwarciu i powitaniu gości XVIII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina przez Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka oraz Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemara Kudłę, podsumowano konkursy, które tradycyjnie rozstrzygane są podczas święta - na „Wzorową Pasiekę” i „Wzorowe Gospodarstwo Pasieczne” Dolnego Śląska w 2017 r. oraz na Najlepsze Miody XVIII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina. Ten konkurs rozstrzygnięto w 8 kategoriach, oceniając miód wrzosowy, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany, spadziowy, nawłociowy.

Łącznie Komisja konkursowa oceniła 85 miodów. Lista zwycięzców poszczególnych kategorii dostępna jest tutaj.

Estrada w Parku Miejskim czynna była od wczesnych godzin popołudniowych. Występy, które się na niej odbyły to przede wszystkim prezentacje lokalnych artystów: zespoły ludowe „Marzenie”, „Łastiwoczka”, „Łastiwczata”, zespoły muzyczne „ZBB”, „Sekcja”, „Coolbaba”, wokalistka Angelika Maszczak, zespoły taneczne „Cykady” i „Mozaika” oraz Przemkowska Orkiestra Dęta. Odbyły się też dwa pokazy – mody dziecięcej i zumby. Kolejne dwa dni świętowania kończyły koncerty z udziałem znanych gwiazd. W sobotę był to zespół DR MANIANA a finałowy, niedzielny koncert, przy udziale kilkutysięcznej publiczności wykonał zespół VIDEO.

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom i sponsorom, wśród których znaleźli się Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach, Gmina Polkowice, Nadleśnictwo Przemków, Aqua Hotel Polkowice, Fundacja KGHM Polska Miedź, Multimet Spółka z o.o. w Przemkowie, Intertrans PKS SA Głogów, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Bank Spółdzielczy w Przemkowie, BZWBK Partner Przemków, Firma Masters Tomasz Głogowski.

Doceniając nasze sukcesy w organizacji Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina, Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego w grudniu 2016 r. zdecydował o powierzeniu Gminie Przemków organizacji XXXVI Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w 2018 r. W ramach Ogólnopolskich Dni Pszczelarza będziemy gościć dodatkowo oficjalne delegacje wszystkich polskich regionalnych związków pszczelarskich, delegacje zagraniczne pszczelarzy oraz jeszcze większą liczbę wystawców i gości.

Już dzisiaj zapraszamy na Dolnośląskie Święto Miodu i Wina i Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Przemkowie w 2018 roku.

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2024 Przemków Rights Reserved.