foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Wymiana młodzieży pomiędzy uczniami z Przemkowa a uczniami z Lügde trwa nieprzerwanie od 1997 roku dzięki fundacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy. W dniach od 6 do 10 maja 2019 r. po raz dwudziesty pierwszy 20 uczniów przemkowskich szkół uczestniczyło w kolejnej wymianie młodzieży z uczniami Johannes Gigas Schule z Lügde.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: kierownik - pan Jerzy Janas, jednocześnie główny organizator wymiany od 1997 roku, po raz pierwszy - pani Jolanta Janikowska oraz pani Irena Orłowska.

Podróż rozpoczęła się 6 maja wyjazdem busem do Forst, stamtąd do Lügde pociągami DB z przesiadkami w Cottbus, Hannoverze, Berlinie, Bad Piemont. Na miejscu czekała młodzież niemiecka ze swoimi rodzicami oraz opiekunowie ze strony niemieckiej w osobach pani Lilli Schnaidt oraz pana Timo Rabsahl. Młodzież przywitał dyrektor szkoły pan Uwe Tylmans, który życzył wszystkim udanego spotkania i pogody. Po przedstawieniu programu wymiany, młodzież rozdzielono do rodzin.

7 maja uczestnicy wymiany udali się pod pomnik Hermana, bohatera germańskiego z czasów starożytnych, który zrobił na wszystkich duże wrażenie. Po powrocie młodzież bawiła się przy wspólnym grillu.

8 maja zorganizowano wyjazd do Heide Park, a pobyt tam spotkał się z najwyższą oceną uczestników wymiany. Wpływ na to miał zapewne fakt, że przy żadnej atrakcji, nawet przy Colossos czy Krakenie, nie było kolejek.

9 maja, po dwóch lekcjach, młodzież pojechała do Paderborn, gdzie zwiedzała Katedrę i starą część miasta. Polską grupę oprowadzała pani przewodnik w języku angielskim. Była to ciekawa lekcja zarówno historii miasta jak  i nauka języka angielskiego.

10 maja uczestnicy wymiany wspólnie, ankietą, podsumowali tegoroczne spotkanie, po czym przemkowscy uczniowie wyruszyli w podróż powrotną. Na dworcu DB w Lügde po raz ostatni młodzież wspólnie „pląsała”.

Nasza młodzież godnie reprezentowała swoje szkoły, Przemków i Ojczyznę. Opiekunowie nie mieli żadnych uwag co do ich zachowania. Wszystkim dopisywał dobry humor i apetyt. Choć pogoda nie dopieszczała uczestników wymiany, wszyscy wrócili zadowoleni, cali i zdrowi.

Pan Jerzy Szczupak - Burmistrz Przemkowa, przekazał przyjaciołom z Niemiec pakiety podarunkowe z gadżetami promocyjnymi z Gminy Przemków.

Opiekunowie już teraz pracują nad programem wymiany w roku przyszłym.

 

 

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2024 Przemków Rights Reserved.