foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Chyba już nie ma w Przemkowie i okolicy osoby, która nie zna Jakuba Skoczylasa z Wysokiej, ślicznego 4-letniego chłopca o rozbrajającym uśmiechu. I jest zapewne niewiele osób, które nie wiedzą, co to jest ceroidolipofuscynoza neuronalna zwana również demencją dziecięcą. Taką diagnozę, po trwających prawie rok badaniach, usłyszeli na początku marca rodzice chłopca Karolina i Zbigniew Skoczylas. Koszty leczenia Kubusia nie są refundowane przez NFZ i przekraczają możliwości finansowe rodziców. Jednak cała rodzina Kubusia nie poddaje się i zrobią wszystko, by ratować życie chłopca. I cały Przemków w sposób całkowicie naturalny do tej walki się przyłączył.

 

Po usłyszeniu wiadomości o chorobie Jakuba szereg osób z wielkim zaangażowaniem rozpoczęło organizację imprez i wydarzeń, których cel był jeden i najważnejszy - pomoc dla Kubusia, pomoc w zgromadzeniu środków, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, bo przy tej chorobie liczy się każdy dzień.

Przez ostatnie dni mieszkańcy naszej gminy i nie tylko (odzew na zorganizowane wydarzenia był ogromny), organizowali, pomagali jak tylko mogli oraz licznie uczestniczyli we wszystkich zorganizowanych przedsięwzięciach. Jeździli na quadach w Ostaszowie, tańczyli zumbę w Przemkowie oraz Radwanicach, zorganizowali zbiórkę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Parchowie. Wzięli udział w kiermaszach swojskich i lokalnych wyrobów oraz rękodzieła, które odbyły się przy kościele p.w. WNMP w Przemkowie oraz przy kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie z udziałem mieszkańców Przemkowa, Sołectw Gminy Przemków, Publicznego Przedszkola nr 1, Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji Przemków, Ochotniczej Straży Pożarnej w Przemkowie, a także przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Przemkowie, zorganizowano zbiórkę do puszek kościelnych podczas kiermaszu w mieście. 30 marca zorganizowany został koncert charytatywny w Przemkowskim Ośrodku Kultury z udziałem licznych wolontariuszy obsługujących stoiska z ciastem, jedzeniem, wyrobami rękodzieła, militariów, oferujących przejażdżki historycznym samochodem wojskowym, motocyklami, zabytkową „Warszawą” oraz quadem i in. – pracowników Urzędu Miejskiego w Przemkowie, Banku Spółdzielczego w Przemkowie, uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół w Przemkowie, Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji Przemków, Stowarzyszenia Miłośników Głogowskich Fortyfikacji „Twierdza Głogów” i kwiaciarni „Azalia”. Koncerty zaproszonych artystów, liczne atrakcje oraz licytacja około 60 przedmiotów podarowanych przez darczyńców, zgromadziły w sobotnie popołudnie setki osób.

Z kolei w niedzielę 31 marca wielbiciele dwóch kółek zgromadzili się przy Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie, aby rozpocząć i przy ognisku zakończyć Rajd rowerowy "Jedziemy dla Kuby" zorganizowany przez Grupę rowerową Wataha oraz Stowarzyszenie Nowy Przemków. 305 osób z Przemkowa, Głogowa, Polkowic, Radwanic, Rokitek, Lubina i wielu innych miejscowości miało możliwość poznania uroków Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oraz wspomóc finansowo rodziców Jakuba.

Nasz mały bohater Kubuś Skoczylas, który w miarę możliwości uczestnczył wraz z rodzicami we wszystkich tych wydarzeniach oraz wielka chęć pomocy, która była motorem tak licznych i pięknych inicjatyw, przyciągnął do naszego miasta setki osób z terenu naszej gminy i nie tylko. Spotykaliśmy się tylko w jednym celu, aby zebrać jak najwięcej funduszy na leczenie Kubusia. Łączna kwota, którą udało się zebrać, to ok. 70 tys. zł.

Mama Jakuba Pani Karolina Skoczylas powiedziała niedawno: "Dziękuję, że z Nami walczycie o Kubusia, jesteśmy wdzięczni za wszystko, za Waszą bezinteresowną pomoc. Tylko razem mamy szansę pomóc Kubusiowi!", a podsumowując wydarzenia ostatnich dni powiedziała jedno ważne zdanie: "PRZEMKÓW to miasto ludzi o wielkich sercach". Te słowa to nagroda dla nas wszystkich.

Jednak na tym walka Kubusia o życie się nie kończy. W dalszym ciągu prosimy o pomoc. Można to zrobić wpłacając darowiznę na konto Fundacji Wsparcia Policjantów (00-150 Warszawa, ul. Nowolipie 2) nr 87 1440 1299 0000 0000 0794 6977 z dopiskiem "Jakub Skoczylas" lub przekazując 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym „JAKUB SKOCZYLAS” KRS 0000296182.

PAMIĘTAJMY - WARTO POMAGAĆ !!!

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2024 Przemków Rights Reserved.