foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

XV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie odbyło się w dniach 27-28 września 2014 r. Słoneczna pogoda i moc przygotowanych atrakcji zachęciło tysiące do odwiedzenia w tych dniach Przemkowa.

 

Patronat nad imprezą objął Minister Gospodarki, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski oraz Starosta Polkowicki.

 

 

Dolnośląskie Święto Miodu i Wina to przede wszystkim raj dla znawców i wielbicieli miodów i win, których różne rodzaje oferowali na swoich stoiskach pszczelarze i producenci miodów i win z różnych zakątków Polski. Zainteresowanie jak co roku było ogromne, zarówno po stronie kupujących jak i wystawiających swoje produkty: wszystkie polskie gatunki miodów, miody pitne i inne produkty pszczele, sprzęt pasieczny, woskowe świece, propolis, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, pierzgę oraz wina i sadzonki winorośli. Wrześniowe święto jest przecież doskonałą okazją do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń, szczególnie wśród pszczelarzy. W tym roku w kiermaszu uczestniczyło ponad 140 producentów miodów, w tym miodu wrzosowego z „Borów Dolnośląskich”, którego w tym roku było niewiele z uwagi na niekorzystną aurę, miodów pitnych, sprzętu pszczelarskiego, wina i pozostałych produktów pszczelich. Ponadto na ponad 100 stoiskach można było kupić m.in. produkty regionalne, rękodzieło ludowe, dzieła lokalnych artystów, wypieki. Dla dzieci czekało wiele trakcji, w tym bogato wyposażone w sprzęt wesołe miasteczko.

 

 

Święto Miodu i Wina to przede wszystkim spotkanie środowiska pszczelarskiego. Święto współorganizowane jest m.in. przez dolnośląskie związki pszczelarskie. W niedzielę w kościele prawosławnym pw. Michała Archanioła w Przemkowie odbyła się msza święta ekumeniczna z udziałem księży proboszczów parafii rzymsko-katolickiej księdza Krzysztofa Mrukowicza, grecko-katolickiej księdza Bogdana Miszczyszyna oraz gospodarza parafii proboszcza mitrata Igora Popowicza - kapelana pszczelarzy Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Diecezji Wrocławsko - Szczecińskiej i Ogólnopolskiego, pocztów sztandarowych związków i kół pszczelarzy oraz gości honorowych święta. Powitania duszpasterzy i gości z udziałem pocztów sztandarowych, dokonał Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Koordynacyjnej Dolnośląskich Związków Pszczelarzy, Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemar Kudła. Podziękowania za wspólną modlitwę, w tym za cenne słowa homilii, dokonał Honorowy Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Koordynacyjnej Dolnośląskich Związków Pszczelarzy i Prezes ZPZL Alojzy Wacławek.
Po mszy korowodem prowadzonym przez orkiestrę dętą uczestnicy święta przemaszerowali do Parku Miejskiego na część oficjalną, podczas której uroczyście powitał zaproszonych gości burmistrz Przemkowa Stanisław Pępkowski.

 

 

Po powitaniu gości Honorowy Przewodniczący WRKDZP i Honorowy Prezes ZPZL w Legnicy Alojzy Wacławek przedstawił efekty XV–tej edycji Konkursu na „Wzorową Pasiekę” Dolnego Śląska, w którym w 2014 roku uczestniczyło 5 pasiek (2 w regionie jeleniogórskim i 3 w regionie legnickim), oraz w IX-tej edycji Konkursu na „Wzorowe Gospodarstwo Pasieczne” Dolnego Śląska, w którym uczestniczyło liczące 95 rodzin pszczelich gospodarstwo pasieczne Elżbiety i Romana Śmieszek z Przemkowa, zdobywając Wyróżnienie Specjalne po raz drugi z rzędu i Złoty Medal oraz „Proporzec Przechodni Wzorowego Gospodarstwa Pasiecznego Dolnego Śląska". Wśród 5-ciu pasiek uczestniczących w Konkursie I-sze miejsce zdobyła pasieka Jana Wójcika w Piechowicach w powiecie jeleniogórskim, w tym Złoty Medal i nagrodę rzeczową WFOŚiGW we Wrocławiu, oraz „Proporzec Przechodni Wzorowej Pasieki Dolnego Śląska”. Dwie pasieki: Franciszka Skiby w Bolesławcu i Piotra Stachów w Wielowsi w powiecie lubińskim, zajęły II-gie miejsca, zdobywając Srebrne Medale i nagrody rzeczowe także WFOŚiGW. Dwie pasieki: Jana Olchowskiego w Kotli w powiecie głogowskim i Stanisława Kosarczyna w Zarębie w powiecie lubańskim zajęły III-cie miejsca zdobywając Brązowe Medale i rzeczowe nagrody WFOŚiGW we Wrocławiu. Laureatowi I miejsca "Wzorowej pasieki" puchar wręczyła Wicewojewoda Dolnośląski Pani Ewa Mańkowska. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak wręczył wszystkim uczestnikom Konkursów ufundowane przez Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego upominki w postaci podręcznego sprzętu pasiecznego. Redakcja czasopisma „Pasieka” obdarowała wszystkich uczestników tegorocznego konkursu roczną (na rok 2015) prenumeratę „Pasieki” i dodatkowo dyplomy wraz z wydanymi przez tą redakcję książkami z zakresu pszczelarstwa.

 

Wyniki przeprowadzonego w trakcie XV Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina konkursu na najlepsze miody odmianowe oferowane podczas Święta, przedstawił Leszek Frąckowiak Sekretarz Gminy Przemków. Po raz pierwszy konkurs odbył się w 2004 roku. Z roku na rok przybywa zgłaszanych do konkursu miodów, zwiększyła się także liczba kategorii. Celem konkursu jest promocja dobrych miodów, ich producentów oraz integracja środowiska pszczelarskiego. W 2014 r. konkurs rozstrzygnięto w kategoriach: miód wrzosowy, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany, spadziowy, nawłociowy. W konkursie komisja oceniła 95 miodów przekazanych przez uczestników Święta. Pełna lista zwycięzców konkursu miodów. Laureatom konkursu medale wręczali Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn - KLik, Wicemarszałek Województwa Dolnosląskiego Jerzy Michalak oraz Burmistrz Przemkowa Stanisław Pępkowski.

 

 

W tym roku już po raz XI odbyło się przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Przemkowie Spotkanie Osób Niepełnosprawnych, które dofinansowane zostało z Fundacji Polska Miedź. W spotkaniu udział wzięły dzieci i młodzież z Przemkowa, Głogowa i Szklar Górnych. Łącznie ponad 200 osób. Dla uczestników spotkania przygotowano liczne atrakcje: dmuchańce, gry i zabawy, w tym także z członkami zespołu wokalno-tanecznego MOZAIKA, loterię fantową, gorący poczęstunek i kawiarenkę, oferującą słodkości.

 

 

Uczestnicy spotkania barwnym korowodem przeszli przez miasto na start XII Ogólnopolskiego Biegu po Miód, gdyż to właśnie oni rozpoczynali zawody.
Patronat nad biegiem tradycyjnie już objął Jerzy Górski – Mistrza Świata w Triathlonie, który także poprowadził zawody. W sportowych zmaganiach uczestników dopingował Wojciech Fortuna mistrz olimpijski w skokach narciarskich. W zawodach w 2014 r. wzięła udział rekordowa liczba „sportowców” – 749.

 

 


Po raz pierwszy, jako imprezę towarzyszącą, zorganizowano Raj Rowerowy po Wrzosowej Krainie o Puchar Proboszcza Parafii pw. WNMP w Przemkowie. Rajd, w którym udział wzięło ok. 50 osób, poprowadził proboszcz Krzysztof Mrukowicz, pomysłodawca imprezy. Na trasie rajdu uczestnicy mogli odkryć skarby z 30-stu nowo założonych skrytek w ramach mocno rozwijającej się w ostatnim czasie gry terenowej - Geocaching. W trakcie rajdu zorganizowany był panel przyrodniczo – edukacyjny przygotowujący uczestników rajdu m.in. do geocachingu. Skrytkami oraz przygotowaniem uczestników rajdu do ich odkrycia zajęła się „Wrzosowa Kraina”. Na zakończenie rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali medale ufundowane przez proboszcza parafii pw. WNMP w Przemkowie, najstarszy i najmłodszy uczestnik rajdu otrzymał od Proboszcza Krzysztofa Mrukowicza puchar oraz okolicznościowe czarki z miodem z XV Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem organizatorów i uczestników rajdu zorganizowanym dzięki uprzejmości i pomocy Dyrekcji oraz pracowników na terenie Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie.

Warto także wspomnieć, że 27 września 2014 roku w świetlicy Caritas przy ul. Szkolnej 5 odbył się indywidualny turniej brydżowy „O CZARKĘ MIODU" W turnieju uczestniczyli mieszkańcy Przemkowa. I miejsce zajęta pani Krystyna Baj, II miejsce Marian Baj, III miejsce Edward Maluszycki. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody regulaminowe, a ponadto każdy z uczestników turnieju został obdarowany okolicznościową czarką z miodem z XV DŚMiW.

Ale Dolnośląskie Święto Miodu i Wina to także bogaty program artystyczny. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Mozaika, Cykady, Przemkowska Orkiestra Dęta, Łastiwoczka, zespół Marzenie, Przemkowianki, w sobotę zaprezentował się zespół SEKCJA oraz Alther Ego. Gwiazdą Święta był zespół DE MONO, który swoją muzyką i energią porwał licznie przybyłych na ostatni punkt programu święta uczestników.

 

 

Z całą pewnością niezwykłą atrakcją była parada motocykli zorganizowana w ramach V Spotkania Motocyklistów, podczas której ulicami Przemkowa przejechało w sobotę ok. 200 maszyn.
Podczas Święta ochotnicy mogli oddać krew w zbiórce zorganizowanej przez PCK Oddział Rejonowy w Polkowicach oraz zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku w akcji przygotowanej przez Drużynę Szpiku Sitech.

 

XV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina pozostało już tylko we wspomnieniach. Wszystkim, którzy nas wsparli dziękujemy i już dziś zapraszamy za rok!

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2024 Przemków Rights Reserved.